Paieška
APŽVALGOS
Atgal į sąrašą
Apžvelgė: Exuss
Tadas ir Misteris Arkadas: Mano Lietuva
 2013-02-18

Praėjo nemažai laiko, kol pagaliau Lietuvoje vėl išleistas lietuviškas komiksas. „Tadas ir Misteris Arkadas: Mano Lietuva“ supažindins skaitytojus su Lietuvos istorija ne tik pasakojimu, bet ir įvairiomis užduotimis bei nuorodomis į papildomą informaciją. Kiek keistai skamba eiliuotas tekstas, kuris komiksuose beveik nesutinkamas. Siužetas nesudėtingas, mokytojas sugėdina mokinį Tadą dėl neišmanymo apie Lietuvą. Staiga Tadas su netikėtai atsiradusiu Misteriu Arkadu atsiduria gilioje praeityje ir su laiko mašina pradeda kelionę per Lietuvos istoriją.

Pristatant komiksą buvo pareikšta, kad istorinius faktus patikrino istorikai, tačiau kai kurie personažų patirti įvykiai sukėlė didelę nuostabą. Tai meninis kūrinys ir todėl visiškai normalu, kai Tadas su Misteriu Arkadu padeda Žalgirio mūšyje Vytautui įveikti kryžiuočius. Tačiau, kai kurie kiti įvykiai tiesiog pernelyg prasilenkia su istoriniais faktais. Tadas taip toli į praeitį nukeliauja, kol atsiduria pievose, kuriuos knibžda kičiniai dinozaurai, o po to tenka bėgti nuo klasikinio tiranozauro. Apie dinozaurus Lietuvos teritorijoje pavyko rasti informacijos tik tiek, kad buvo kažkokie viena rūšis, kuri priminė krokodilus. Ar ne per drąsu komikse teigti, kad prieš milijonus metų dabartinėje Lietuvos teritorijoje lakstė tiranozaurai ir skraidė pterodaktiliai?

Paminėta, kad akmens amžiaus tuometiniai žmonės mėgo mamuto mėsą, tačiau įvairūs šaltiniai sako, kad Lietuvos teritorijoje mamutai išnyko keliais tūkstantmečiais anksčiau, nei atsikraustė pirmieji žmonės. Todėl Lietuvos teritorijoje gyvenę lietuviškų genčių protėviai niekada nebuvo gyvai susidūrę su mamutais.

O štai, faktas, kad lietuviai Holivudo išpopuliarintiems vikingams ne kartą yra davę į kaulus nepaminėtas. Ar čia A. Vinokuras iš pagarbos Švedijai (kurioje gyveno 30 metų, paminėta ant galinio viršelio) vikingų nenorėjo minėti?

Geležies eroje, kuri buvo 5000 metų prieš mūsų erą (tai prieš 7000 metų) yra pasakojama (ir piešiama) apie tvirtovių bokštus. Pagal istoriją, pirmąsias pilis prieš 1000 metų pradėjo statyti normanai. Geležies amžiuje jokių bokštų ir tvirtovių niekas nestatė, geriausiu atveju tik apsauginį pylimą susipildavo, ypač kalbant apie Lietuvą ir joje prieš 7000 metų statytus statinius.

Siužeto vystymo kaip ir nėra, tiesiog keliautojai susipažįsta su įvairiais, nors ir ne visada reikšmingais Lietuvos istorijos įvykiais. Kelionė laiku užsibaigia Žalgirio mūšiu. Tad apie paskutiniųjų šešių šimtmečių istoriją (1410 - 2012) nė pusės žodžio neužsiminta. Nors kiti vizualiai atpažįstami dalykai, kaip dabartinė Trakų pilis, Trijų kryžių skulptūra, Vilniaus katedra, Anykščių bažnyčia buvo pastatyti po Žalgirio mūšio. Suprantama, visko nesutalpinti, bet juk buvo galima atsisakyti 4 puslapių skirtų dinozaurams ir paminėti bent pirmąją lietuvišką knygą?

Viena užduotis siūlo atspėti tautą pagal jos atributus: aprangą, maistą, specifinius apeigose naudotus daiktus. Užduotis įdomi, bet komikse per mažai pačios lietuvių tautos pagrindinių atributų. Tik trispalvė ir Gediminaičių stulpai kartas nuo karto pasirodo piešiniuose. Vizuali dalis yra viena iš silpniausių vietų komikse „Mano Lietuva“, ypač lyginant pvz., su W. Disney komiksais skirtais tam pačiam skaitytojų amžiui. Komiksas turi būti daugiau nei pasakojančio teksto iliustracija. Istorija prasideda ir baigiasi mokykloje, tačiau nepamatysite nei mokyklos, nei suolų, nei mokinių sėdinčių klasėje. Komikso piešiniai labai silpnai padeda pasakoti eiliuotą tekstinę istoriją, neparodo aplinkos kurioje nutinka nuotykiai, vizualiai neatskleidžia istorinių laikmečių. Tokioje plačioje pažintinėje temoje gauname „kalbančių galvų“ sindromą su keliomis iliustracijomis. Netrūksta ir keistų piešinių, tokių, kaip krepšinio sirgalių primenantį „tą galingąjį mūs Dievą“ ir nuogą sapnuojantį Gediminą, kuris kažkodėl vadinamas karaliumi, nors Lietuva turi tik vieną karalių – Mindaugą.

Pasidžiaugti galima tuo, kad autoriai skyrė dėmesio savo kūriniui ir jį tinkamai pristatė. Komiksas „Tadas ir Misteris Arkadas: Mano Lietuva“ buvo pristatytas autorių asmeniniuose interneto tinklalapiuose, aprašytas spaudoje ir padarytas pristatymas televizijoje. Jeigu taip elgsis ir kiti komiksų kūrėjai, tai komiksai bus lengviau pastebimi Lietuvos padangėje.
Komiksas skirtas 5 – 12 metų vaikams, bet istorinių faktų ir siužeto kuriozai, blankokas piešinio atlikimas neleidžia rašyti teigiamo balo šiam lietuviškam komiksui.

Išleido IĮ „Arkadia T&P“. Tiražas 5000 egz., 37 puslapiai komiksų.

Autoriai: Tekstas Akadijus Vinokuras, dailininkė Aušra Chlevickaitė
Leidimo metai: 2012
ISBN 978-609-95437-0-3


Įvertinimas:


Atgal į sąrašą
Apžvelgė: Exuss


Komentarai
  Exuss Exuss[ 2013-02-22 08:48:59 ]
Priekabu, nes yra per daug to, prie ko yra prikibti :) Tai juk faktinių istorinių įvykių pasakojimas, o ne nuotykių kupina kelionė į lobių salą ar nykštukų karalystę.
 
 
  jrs0ul jrs0ul[ 2013-02-20 09:47:29 ]
Labai jau priekabi apžvalga.
Kalbant apie dinozaurus, lithujenijoj apskritai yra mažai researcho daryta, kad kažką būtų galima teigti. O šiaip, tai gi FUN: dinozaurai ten visokie, kaip suprantu čia gi vaikam, o ne kokiem moksliukam. Man atrodo, priešingu atvėju būtų laaabai nuobodi knyga ir sudomintu nebent vyresnius.
 
 
  Exuss Exuss[ 2013-02-19 15:28:10 ]
Taip, kaina buvo 19,90 Lt.
 
 
  ir dar ir dar[ 2013-02-19 00:56:48 ]
kaina 19 lt... čia jie rimtai?
 
 
  puku puku[ 2013-02-19 00:50:27 ]
graudu, iš tikrųjų graudu ir pikta. Ar tai būtų komiksas vaikams ar paprasta knyga vaikams, bet tokio pateikimo ir turinio knygos turėtų būti draudžiamos įstatymiškai. Apie Vinokurą taip pat turiu atskirą nuomonę, bet jau tiek to. Ir 5000 egz.? Spėju, jie tikrai galvoja, kad padarė gerą produktą.
 
 
Puslapiai: 1 

Pridėti komentarą
Vardas: El. paštas:
32*2?
    
Komiksai.com pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Komiksai.com 2003 - 2019    El. paštas @    Visos teisės saugomos.
Visa medžiaga, tiek grafinė tiek tekstinė, kuri buvo šiame tinklapyje panaudota nesuderinus su jų autoriais, tarnauja tik komiksų idėjos populiarinimui. Panaudoti kūriniai yra teisėtų autorių nuosavybė.